|

Szaniec – dwór renesansowy

Szaniec to malownicza wioska położona zaledwie 6 km od Buska-Zdroju. Znajduje się tu zabytkowy dwór renesansowy (z cechami gotyckimi) potocznie zwany Murowańcem, zbudowany prawdopodobnie w latach 1580-1609 przez rodzinę Padniewskich. Dwór o dwóch kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej został niemal całkowicie zniszczony a w 1985 stał się własnością prywatną. W jego otoczeniu zachowały się resztki dworskiego parku o powierzchni ponad 3,61 ha. Według legend budynek połączony jest podziemnym przejściem z nieistniejącym już klasztorem kamedułów położonym w pobliskiej miejscowości.

Na uwagę zasługuje także parafialny Kościół w Szańcu pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który pochodzi najprawdopodobniej jeszcze z I połowy XII w. Zachowany do dzisiaj gotycki kościół według źródeł zbudowany został między 1480 a 1499 rokiem przez wrocławskiego biskupa Krzesława z Kurozwęk. W XVI wieku dobudowano do niego zakrystię. Niestety w międzyczasie został zniszczony (podczas Potopu Szwedzkiego).

Ponownej konsekracji poddano go w roku 1662. Północnej kruchty doczekał się dopiero w XIX wieku a zachodniej w pierwszej połowie XXw. Po dziś dzień w kościele znajduje się rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodząca z pierwszej połowy XV w. Znajdują się tam także zabytkowe obrazy: św. Stanisława autorstwa Franciszka Smuglewicza, Zwiastowania i Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII w. oraz św. Antoniego Padewskiego z XIX w. Jednym z najcenniejszych elementów kościoła jest pochodzący z ok. 1500 roku witrażyk Św. Stanisława Biskupa. Warto też zwrócić uwagę na szesnastowieczny zegar słoneczny znajdujący się na zewnętrznej południowej ścianie kościoła. Również na zewnętrznych ścianach świątyni umieszczone są epitafia i napisy pamiątkowe nawiązujące do historii Rzeczpospolitej, pochodzące z XVII w. W ornamentach polichromii na murach wewnątrz kościoła w Szańcu można dostrzec słoneczniki.