Tężnia w Busku-Zdroju

mapa_gdzie_busko

Gmina Busko-Zdrój położona jest w Województwie Świętokrzyskim na malowniczym Ponidziu.

Wysokie walory krajobrazowe oraz bogactwo naturalnych wód mineralnych i leczniczych sprawiają, że każdego roku Busko-Zdrój odwiedzają tysiące turystów i kuracjuszy z kraju i zagranicy. Busko-Zdrój słynie z unikalnych leczniczych wód siarczkowych oraz solanek jodkowych a lecznictwo z ich wykorzystaniem w zorganizowanej formie sięga XVIII wieku.
W sąsiedztwie brak jest rozwiniętego przemysłu, co znacząco wpływa na stan powietrza, a specyficzny łagodny mikroklimat oraz największa w Polsce liczba dni słonecznych w roku stwarzają dogodne warunki do wypoczynku i skutecznej kuracji. Ponidzie oparte o wstęgę rzeki Nidy ma charakter typowo rolniczy oraz uzdrowiskowy. Gmina w wiodącej części położona jest na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego.
W jej obrębie znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe ułatwiają zwiedzanie licznych zabytków oraz dotarcie do miejsc o szczególnie cennych walorach krajobrazowych. To wszystko sprawia, że Gmina Busko-Zdrój jest jednym z najbardziej atrakcyjnych celów podróży dla osób szukających wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku.

Nocny spektakl "Park światłem i dźwiękiem malowany

Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt

Doskonałe miejsce dla dzieci i młodzieży

Tężnia Busko-Zdrój
W południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce.
Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. Pełni on dodatkowe funkcje, gdyż jego rozmiary umożliwiają organizację wydarzeń i imprez kulturalnych. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękna panoramę uzdrowiska.
Tuż obok wyżej opisanego obiektu usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną mini tężnią. W budynku ponadto jest oranżeria, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także egzotycznym klimatem. Na zewnątrz znajduje się multimedialna fontanna oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci w kształcie statku. Całość kompleksu położona jest pośród parkowej zieleni, która zachęca do długich spacerów, a malowniczo zaaranżowane tereny tworzą niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.
Serdecznie zapraszamy!.

Tężnia w obiektywie kamery