We wsi położonej na wschód od Buska-Zdroju znajduje się pochodzący z 1620 roku dwór późnorenesansowy Mikołaja Krupki, właściciela Widuchowej i Motkowic. Świadczy o tym łaciński napis znajdujący się nad portalem w sieni dworu „Nicolaus Krupka in Mykowice et Widuchowa heres a difcavit anno domine 1620”. Początkowo dwór miał charakter obronny. To właśnie w widuchowskim dworze miała gromadzić…
Szczaworyż to malownicza wioska położona na granicy Szanieckiego Parku Krajobrazowego. To tutaj przebiegają aż dwa szlaki turystyczne: zielony z Wiślicy do Grochowisk i czerwony prowadzący z Buska-Zdroju do Solca-Zdroju. Zabytkową perłą Szczaworyża jest późnorenesansowy Kościół pod wezwaniem Św. Jakuba z 1630r. Powstał na miejscu dawnego kościółka pochodzącego z XV w., z którego zachowało się jedynie prezbiterium. Jest…
Szaniec to malownicza wioska położona zaledwie 6 km od Buska-Zdroju. Znajduje się tu zabytkowy dwór renesansowy (z cechami gotyckimi) potocznie zwany Murowańcem, zbudowany prawdopodobnie w latach 1580-1609 przez rodzinę Padniewskich. Dwór o dwóch kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej został niemal całkowicie zniszczony a w 1985 stał się własnością prywatną. W jego otoczeniu zachowały się resztki dworskiego parku o…
To kolejne już sołectwo gminy Busko-Zdrój cieszące pięknem swojego krajobrazu. Także i tu historia zostawiła swój ślad. W Pęczelicach na terenie jednego z prywatnych gospodarstw znajdują się resztki byłego zboru ariańskiego, pochodzącego z drugiej połowy XVI w.. Zbór został wybudowany przez ariańskiego właściciela wsi Stanisława Gnoinskiego. Kiedy cały jego majątek przejęła katolicka szlachta, zbór przeznaczony został na spichlerz….
Będąc w Dobrowodzie koniecznie trzeba zajrzeć do Kościoła ufundowanego przez Floriana z Morska, krakowskiego biskupa w 1354 roku. Obecny późnogotycki kształt świątynia zyskała w latach 1524-1525. W tym czasie powstała także urokliwa kaplica pw. Matki Boskiej. W pobliżu neogotyckiej kruchty znajdują się pochodzące z XVI w fragmenty gotyckiej inskrypcji. Zwiedzając piękne mury świątyni szczególną uwagę należy…
Pierwsze wzmianki o tej położonej w pobliżu Buska-Zdroju wsi pochodzą z XII w. Najstarszym zabytkiem wioski jest XI wieczny Kościół pod wezwaniem Św. Stanisława. Jednak pierwszy kościół w Chotelku powstał już 1241 r. Warto podkreślić, że jest to jedyny na całym obszarze kielecczyzny przykład zachowanego budownictwa drewnianego z XVI w. We wnętrzu liczne świadectwa ciekawej historii kościoła….
Spacerując promenadą do górnej, miejskiej części Buska warto wspomnieć o jeszcze jednej historycznej budowli, która mocno wrasta w historię Miasta. To Pensjonat „Zamek Dersława” wybudowany w 1911 roku na zlecenie dr Wasyla Wasylewicza Jakobsa. W intencji swego twórcy budynek zewnętrzną architekturą miał przypominać średniowieczny zamek. Po wybuchu I wojny światowej, prawie ukończony, został sprzedany Leonowi Sulimierskiemu. Nowy…
Zabytkowy Park Zdrojowy stanowi bezpośrednie otoczenie łazienek, zaprojektowany był w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza. Ogromny park krajobrazowy o powierzchni ponad 14 ha. urzeka swym pięknem i czarodziejską roślinnością. Przybyli goście mogą tu podziwiać kwiaty, słuchać śpiewu ptaków i karmić oswojone wiewiórki. Jednak największym atutem parku jest jego bogaty drzewostan. Wśród 4500 gatunków drzew najliczniejsze to:…
Ponorbertański Zespół Klasztorny usytuowany jest w pobliżu buskiego rynku. Tworzą go kościół barokowo-klasycystyczny z częściami gotyckimi pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawny budynek klasztorny oraz wolno stojąca dzwonnica. Pierwotny kościół został wzniesiony w miejscu dzisiejszego około roku 1166. Swój współczesny wygląd zawdzięcza gruntownej przebudowie, którą przeszedł po pożarze w 1820 roku, kiedy zmieniono dawne…
Sanatorium Marconi jest bezapelacyjnie wizytówką Buska-Zdroju i najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w mieście. Gmach dawnych „Łazienek” zaprojektowany został przez włoskiego architekta Henryka Marconiego i oddany do użytku w 1836 roku. Ma plan litery T wzorowany na rzymskich budowlach użyteczności publicznej. W holu głównym z okazałymi kolumnami w stylu korynckim znajduje się pijalnia wód jodkowo-bromkowych i siarczkowych. Tuż…
Kościoła pod wezwaniem Św. Leonarda jest jednym z najstarszych zabytków. Ta piękna, drewniana (modrzew) świątynia cmentarna o zrębowej konstrukcji powstała w 1699 r. w miejscu istniejącego tam wcześniej XII wiecznego kościoła. Prezbiterium kościoła zwrócone jest na wschód, na zachód zaś kruchta, która jest węższa i niższa od nawy głównej. Najważniejszym elementem kościoła jest późnobarokowy ołtarz główny, będący…
Kaplica pod wezwaniem Św. Anny położona jest we wschodniej części parku zdrojowego. To tu, w otoczeni u przepięknego ogrodu zdrojowego Busczanie najchętniej zawierają związki małżeńskie. Neogotycką Kaplicę położoną we wschodniej części Parku, zbudowano w 1884 roku dzięki staraniom dr. Aleksandra Dobrzańskiego przy wsparciu okolicznych mieszkańców.